Ostravský mrakodrap

Ostravský „mrakodrap“

První mrakodrapy začali architekti stavět v USA ve druhé polovině 19. století. O téměř sto let později chtěli ukázat socialističtí stavitelé, že i oni se mohou dotýkat nebes. V roce 1965 začali stavět ostravský věžák v Ostrčilově ulici. Pracovali na něm tři roky. Výsledkem byl experimentální bytový dům s 22 patry, tyčící se do výšky 68 metrů. První nájemníci v něm bydleli jen několik let, do bytů jim začalo zatékat. A tak museli stavitelé v letech 1976-1978 provést rekonstrukci. Po ní už tam ale lidé nebydleli. Z umakartových obýváků se staly kanceláře. Kvůli bezpečnosti se ale dalo pracovat pouze ve spodních patrech. Podle některých pamětníků se vrch budovy při silném větru nakláněl. 

Výhled z věžáku znají lidé z televizních obrazovek. Jedna z největších českých komerčních stanic tam měla regionální redakci. A její reportéři ze střechy dělali atraktivní živé vstupy. Od roku 2013 je věžák prázdný a chátrá. 

Stejně jako se údajně houpou vrchní patra věžáku, tak dlouhé roky ve větru létala i otázka, co s budovou dále. Někteří byli pro její demolici, ta by ale byla velmi nákladná.. Podle posledních informací by měl v budoucnu věžák sloužit svému původnímu účelu. A po opravách se do něj mohli opět vrátit nájemníci. Vznikne tam 76 bytů a mrakodrap ještě o jedno patro k nebi povyroste. 

Socialistický sen ale i tak nesplní. Jako “ostravský mrakodrap” totiž bude označován jiný bytový dům, který možná vyroste poblíž obchodního centra Nová Karolina. Nebude nejvyšší v celé Ostravě, ale i České republice.