Ostravica – Textilia

Ostravica – Textilia

“Od hlavy až k patě Vás oblékne Ostravica-Textilia” – pravdivý reklamní slogan obchodního domu v centru města. Komplex byl rozdělen na části nabízející nejrůznější sortiment oblečení. Nacházela se tam přepážka s módou pro mladé, obchůdek s oblečením pro dámy i pány. Dále tam bylo možné pořídit luxusní spodní prádlo, kožené oblečení, bižuterii a kvalitní látky nejrůznějších druhů. Obyvatelé tam do Ostravice chodili i na módní přehlídky. Byl to luxus uprostřed města, které v té době bylo známé pro těžbu uhlí. 

Obchodní dům byl otevřen v roce 1930. Každého návštěvníka u vstupu přivítal profesionální personál, až pak prošel atriem, jehož výzdoba se měnila každý večer hned po zavírací době. Prostor nasáknutý vůní kosmetických produktů. Pod nohama vrzala dřevěná podlaha. Skvostem celého objektu bylo jedinečné schodiště. Nejspíš i kvůli tomuto prvku vyhrála budova v roce 1995 významnou stavitelskou cenu Grand Prix v Madridu. Když po něm zákazník vystoupl do vyšších pater, mohl si zajít třeba na chlebíček do tamější kantýny. 

Roku 1939 se obchodního domu ujala německá správa. Ke konci druhé světové války ho poničily bomby, následovalo znárodnění. Vždy se obchodní dům dokázal vzpamatovat. I když se smůla v domě oblékla od hlavy až k patě několikrát, pořádně se do domu obula v roce 2000. 

Tehdejší majitel v té době prováděl drobné avšak neprofesionální rekonstrukce, jimiž poškodil statiku celé budovy. Dne 7.dubna se obchodní dům otevřel jako vždycky, o tři hodiny později se zhroutily tři stropy a část střechy. Jako zázrakem nebyl žádný z přítomných zákazníku zraněn. 

Stavbu během let koupilo a prodalo několik společností. Hrozila ji demolice. Od hlavy až k patě už Ostravica textilia nejspíš nikoho nikdy neobleče, současní majitelé jsou ale pro zachování jedinečného objektu. Mělo by tam vzniknout kulturní centrum a v další části komplexu potom hotel.